Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy łysienia poporodowego

Wiele kobiet ma problemy z wypadaniem włosów po porodzie. Mogą one przybierać różne formy – od niewielkich zmian do wyłysienia. Kiedy należy sięgnąć po leczenie? Jakie są objawy tej choroby, które przemawiają za pójściem do lekarza?

Zobacz również opis choroby: Łysienie poporodowe

Wypadanie włosów

Początek łysienia ma miejsce w okresie ciąży, kiedy to włosy są grubsze i nie wypadają tak często z powodu zwiększonego poziomu estrogenu w organizmie. Wtedy to większość włosów przechodzi w tzw. fazę spoczynku, po której następuje łysienie.

To właśnie wypadanie włosów po narodzinach dziecka jest głównym objawem tej choroby. Można to zaobserwować na wiele różnych sposobów. Włosy pojawić się mogą chociażby na grzebieniu podczas czesania, ale także w czasie mycia i wycierania ich ręcznikiem. Podobna sytuacja może mieć miejsce przy ich suszeniu i modelowaniu, a nawet podczas snu, gdy dotykasz głową poduszki. Jednym słowem wszystkie czynności związane z dotykaniem włosów, pośrednio lub bezpośrednio, prowadzą do ich wypadania.

Jednak nie zawsze wypadanie włosów jest zauważalne. Skąd więc wiadomo, kiedy zdecydować się na leczenie? Jeśli masz wątpliwości, najlepiej przyjrzeć się skórze głowy. Widoczne będą wówczas fragmenty głowy, na których nie widać włosów. Gdy zauważysz takie zmiany, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu w celu podjęcia leczenia.

Psychika

Ważny jest także stan psychiczny. Większość kobiet, szczególnie tych z długimi włosami, boi się ich nadmiernego wypadania. Mimo, że łysienie poporodowe powinno ustąpić po około 9 miesiącach od urodzenia dziecka, to w czasie jego trwania mogą pojawić się momenty złego samopoczucia. Nawet niewielki stopień ubytku włosów może objawiać się jako niezadowolenie z siebie, czy też z własnego wyglądu.

Wówczas niezbędna wydaje się wizyta u psychologa, w celu otrzymania dodatkowego wsparcia w walce z tym objawem. Należy bowiem pamiętać, że złe samopoczucie może utrzymywać się przez długi czas i przerodzić się w depresję. Ta z kolei może trwać nawet kiedy włosy przestaną już wypadać.

Jak skutecznie walczyć z objawami

Można pomyśleć, że skoro łysienie poporodowe jest tymczasowe i po jakimś czasie samo dobiega końca, to nie warto się tym przejmować. Jednak dla wielu kobiet stanowi ono poważny problem. Dlatego ważne jest, aby osoby chore nie pozostały bez wsparcia, szczególnie ze strony najbliższych. Brak takiego wsparcia może pogorszyć jej stan psychiczny. Dlatego też słowa: „Nie przejmuj się, to minie” odłóżmy na bok i dajmy ciepło i zrozumienie, którego chore potrzebują.

Zobacz również opis choroby: Łysienie poporodowe

Objawy łysienia rozlanego

Łysienie rozlane charakteryzuje się ogólnym wypadaniem włosów z całej głowy. Choroba ta trwa nawet do pół roku, po czym włosy regenerują się i odrastają. Może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet. czytaj więcej

Objawy łysienia dziedzicznego

Można stwierdzić, że objawy łysienia dziedzicznego to jasna sprawa, czyli po prostu wypadanie włosów. Jednak zanim zaczniemy tracić włosy, nasz organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy