Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy chorób sutka

Zgrubienie, guzek wyczuwalny  w obrębie sutka, kojarzy się zazwyczaj z rakiem. Nigdy nie należy takich objawów bagatelizować ale należy też wiedzieć, że mogą to być objawy chorób sutka innych niż nowotwór złośliwy. Częstym objawem, z którym borykają się kobiety jest również wydzielina z brodawki sutkowej. Warto wiedzieć, że może lecz wcale nie musi oznaczać to poważnej choroby sutka.

Zobacz również opis choroby: Choroby sutka

Objawy urazu sutka

Wybroczyny pojawiające się na sutku i odczucie bolesności mogą świadczyć o urazie lub stanie zapalnym sutka. Przy ciężkich urazach może pojawić się krwiak lub martwica tkanki.  Bólowi może towarzyszyć rumień.

Kiedy objawy pojawiają się nagle bez związku z urazem, wtedy może być to symptom martwicy tkanki w wyniku urazu.

Objawy chorób sutka z przyczyn zapalnych

W przypadku zapalenia sutka lub ropnia ból podczas badania fizykalnego jest silniejszy od tego, który występuje w wyniku pojawienia się krwiaka lub martwicy tkanek. Występuje również obrzęk sutka oraz wyraźny rumień. Do objawów zapalenia sutka i ropnia zaliczamy również podwyższoną temperaturę ciała.

W przypadku dolegliwości powstałych w wyniku urazu sutka lub jego zakażenia objawy powinny ustąpić w ciągu 7 - 10 dni. Jeżeli tak się nie dzieje, należy rozważyć wykonanie mammografii lub biopsji sutka.

Kiedy wydzielina z sutka oznacza chorobę?

Kolejnym objawem choroby sutka jest pojawienie się wydzieliny w sutku u niekarmiących kobiet. W przypadku kobiet karmiących niepokojącym objawem świadczącym o chorobie sutka jest zmiana charakteru mleka podczas laktacji.  Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wyciek pewnej ilości wydzieliny z brodawki sutkowej u zdrowych kobiet nie jest zjawiskiem wyjątkowym. Nie musi to oznaczać choroby. Wydzielina może mieć być bezbarwna lub mieć mleczną treść. Najczęściej pojawia się przed miesiączką, pod wpływem pieszczot. Gdy taka wydzielina przez lata nie zmienia swojej objętości i jest niewielka, wtedy możemy mówić, że nie jest to objaw choroby. Do wycieku wydzieliny z brodawki sutkowej przyczyniają się również niektóre leki oraz ćwiczenia fizyczne, przede wszystkim biegi. W sytuacji, kiedy wykluczymy powyższe przyczyny, wtedy możemy mówić o patologicznym mlekotoku.

Guz w sutku karmiącej kobiety

Kiedy pojawia się szybko powiększający się, zwykle niebolesny guz w sutku karmiącej kobiety, wtedy możemy mieć do czynienia z objawem torbieli zastoinowej sutka. Podczas badania fizykalnego stwierdza się ograniczony obrzęk o konsystencji twardej, miękkiej lub torbielowatej.

Objawy poszerzenia przewodów mlecznych

Objawem choroby sutka - pojawiającym się u kobiet, które mają za sobą kilka porodów i długi okres karmienia piersią - jest gęsta, biała lub biaława, serowata treść wydobywająca się z otworów brodawki. Tuż pod otoczka brodawki znajduje się ciastowate stwardnienie. Są to objawy poszerzenia przewodów mlecznych, które może prowadzić do zapalenia sutka. Co ciekawe, objawy te pojawiają się dopiero czwartej dekadzie życia.

Krwista wydzielina z sutka: czy to rak?

Bardzo niepokojącym objawem jest pojawienie się krwistej wydzieliny, wydobywającej się z brodawki sutkowej. Zawsze taki objaw jest wskazaniem do postępowania diagnostycznego wykluczającego raka. Objaw ten może jednak świadczyć o pojawieniu się guza łagodnego - brodawczaka sutka. Objawia się on wydobywaniem się z pojedynczego otworu przewodu mlecznego, bezbarwnego, krwistego lub mętnego płynu. Mętny płyn ma zabarwienie brązowozielone -  ?stara? krew. Aby wykluczyć raka sutka i jednocześnie stwierdzić z całkowita pewności, że jest to brodawczak, wykonuje się badanie cytologiczne wydzieliny.

Guzek może być objawem łagodnej choroby sutka

Najczęściej spotykanym łagodnym guzem sutka jest włókniakogruczolak. Objawia się wyczuwalnym guzkiem w sutku, który zazwyczaj jest niebolesny. Objawem tej choroby sutków jest wyczuwalny guzek, ostro ograniczony, łatwo przesuwalny, ma sprężystą konsystencję i najczęściej znajduje się w górnym kwadracie sutka.

Bolesność piersi a objawy chorób sutków

Innym objawem, który świadczy, że możemy podejrzewać chorobę sutków, jest bolesność piersi. Jest objaw choroby, nazywanej mastodynią lub mastalgią. Bolesność piersi może być nieznaczna lub bardzo nasilona, powodująca poważny dyskomfort nawet pod wpływem kontaktu sutków z bielizną.  Bolesność wzmaga się na 2-4 dni przed miesiączką. Sutki mogą być powiększone, o wzmożonej konsystencji, guzowate, o nierównej powierzchni.

Objawy stanu przedrakowego sutków

Bolesność piersi jest zazwyczaj również objawem innej choroby, mianowicie dysplazji sutka. Bolesności towarzyszą guzowate zgrubienia, podobnie jak w przypadku mastodynii. W zależności od objętości płynu guzki mają konsystencję miękką lub twardą. Dysplazja jest stanem przedrakowym. Pojawienie się dysplazji sutka, zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi. Diagnozę dysplazji ułatwia mammografia. Jeżeli lekarz wykonuje biopsje, to płyn wydobyty z guzka jest wodnisty lub mleczny. Dodatkowo jeżeli guzek zniknie i nie pojawi się przez kolejne 3 miesiące oznacza to potwierdzenie dysplazji sutka oraz wykluczenie procesu nowotworowego.

Objawy raka sutka: wyczuwalny niebolesny guz

Nie każde zgrubienie, wyczuwalny guz, musi oznaczać nowotwór złośliwy. Jednak istnieje spore prawdopodobieństwo, że wyczuwalny guz może być objawem najczęstszego złośliwego nowotworu wśród kobiet. Jest nim rak sutka. Powszechnie spotykanym objawem, tej często przytrafiającej się kobietom choroby sutków, jest pojawienie się niebolesnego guza w piersi lub krwista wydzielina z brodawki sutkowej. Zdarza się, że rozwijający się guz wywołuje ból, jednak zazwyczaj nie wywołuje objawu bólu. Pozwala to na skryty rozwój, bez żadnych sygnałów ostrzegawczych. Konieczne są badania profilaktyczne - mammografia oraz samokontrola piersi.

Rzadsze objawy raka sutka

W większości przypadków rak sutka wykrywany jest przez samą pacjentkę. Najczęściej kobieta zauważa podczas kąpieli niebolesny guzek w piersi. Pierwszym objawem raka sutka, choć znacznie rzadziej, jest zmiana skórna lub zagłębienie na powierzchni sutka, wyciągnięcie brodawki lub krwisty wyciek z brodawki.

Rak sutka: gdzie się znajduje i czy jest twardy?

Najczęściej w badaniu fizykalnym stwierdza się 2 - 5 centymetrowy guzek o twardej spoistości lecz mniejszej niż konsystencja kamienia. Guzek najczęściej znajduje się w górnym kwadracie sutka. Rak sutka może przybierać również obraz miękkiego zgrubienia o nieostro ograniczonych obrysach. Może przybrać również postać zmiany, która obejmuje skórę i powoduje jej owrzodzenie.

Zobacz również opis choroby: Choroby sutka

Objawy raka sutka

Rak sutka należy do najczęściej występujących i najgroźniejszych nowotworów złośliwych spotykanych u kobiet. Choroba najczęściej dotyka kobiety po 45 roku życia. Głównym objawem raka sutka jest wyczuwalny guz, który z reguły znajduje się w górno-zewnętrznej części sutka.... czytaj więcej

Objawy dysplazji sutka

Dysplazja sutka to inaczej mastopatia. Schorzenie to polega na łagodnym rozroście tkanek gruczołu (ich przebudowie). czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy