Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa może rozwijać się bezobjawowo, dlatego tak ważne jest przeprowadzanie regularnych badań. Nieleczona choroba może spowodować groźne powikłania dla matki i dziecka, a w skrajnych przypadkach śmierć płodu. Niekiedy jednak obserwuje się u pacjentek objawy wskazujące na rozwój cukrzycy.

Zobacz również opis choroby: Cukrzyca ciążowa

Wielomocz

Wielomocz, czyli częste oddawanie moczu. Badania wykazały, że kobiety chore na cukrzycę mogą wydalić nawet ponad trzy litry uryny na dobę. Niekiedy występuje także tak zwany cukromocz, czyli wydalanie glukozy z moczem.

Silne pragnienie i napady głodu

Zwiększone pragnienie wynika z dużej utraty wody w związku z częstym wydalaniem moczu. Występuje więc potrzeba ciągłego uzupełniania płynów. Bywa też ciężarne skarżą się na wysychanie błon śluzowych, związane z odwodnieniem. Napady głodu spowodowane są brakiem insuliny, bez której glukoza nie może dostać się do tkanek i zostać spożytkowana. Organizm, któremu gwałtownie ograniczono dostęp do cukru wywołuje napady wilczego głodu, mimo że ciężarne często mają zwiększone porcje jedzenia niż zwykle.

Senność, zmęczenie i zawroty głowy

Brak cukru skutkuje także niewydolnością organizmu. Ciężarna jest stale zmęczona, brakuje jej energii do wykonania podstawowych czynności. Osłabienie wiąże się z niedotlenieniem, które powoduje zawroty głowy. Zalecane jest więc odpoczywanie i krótkie spacery na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak, żeby na spacery zawsze zabierać ze sobą partnera lub przyjaciółkę ? pomogą w razie zasłabnięcia.

Bardzo często wyżej wymienione objawy nie niepokoją kobiet w ciąży. Uznawane są za zwykłe objawy jej przebiegu, bo rzeczywiście, niedużo różnią się od tych typowych, zdrowych symptomów. Jeśli jednak ciężarną opiekuje się rozsądny lekarz, powinien wcześniej zlecić badania, które wykryją cukrzycę, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Z tego powodu, warto konsultować się z położną lub położnym, którzy mają dobrą opinię wśród kobiet w ciąży ? będziesz wtedy spokojniejsza o siebie i swoją pociechę.

Paulina Padzik

Zobacz również opis choroby: Cukrzyca ciążowa

WHO niepokoi się chorobami niezakaźnymi, takimi jak cukrzyca oraz rak

Blisko dwie trzecie zgonów na całej planecie jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, takie jak rak, cukrzyca, choroby serca oraz choroby płuc, które bardzo szybko postępują i kosztują miliardy dolarów gospodarkę światową każdego roku, uprzedza Organizacja Narodów Zjednoczonych w swoim nowym raporcie.... czytaj więcej

Jak zmienia się nasze ciało wraz ze starzeniem się?

Tempo starzenie się organizmu człowieka jest zróżnicowane. W zależności od osoby może być ono szybsze lub wolniejsze. Niestety jest to proces nieuchronny. Zróżnicowane jest też tempo starzenia się poszczególnych narządów i układów funkcjonujących w organizmie człowieka.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy