Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gruczolakowłókniaka

Jak co miesiąc wykonujesz samobadanie piersi. Nigdy dotąd nie wyczułaś niczego niepokojącego. Tym razem trafiasz na niewielkiego guzka. Zaczynasz panikować i płakać będąc pewna, że to rak. Po długim wyczekiwaniu w kolejkach w końcu udaje Ci się dostać do lekarza, lecz Twoje nerwy są w strzępkach. Po przeprowadzeniu wszystkich badań okazuje się, że nie było powodu do niepokoju. Diagnoza mówi: gruczolakowłókniak. Lecz co to takiego?

Zobacz również opis choroby: Gruczolakowłókniak

Gruczolakowłókniak jest to łagodna zmiana, polegająca na rozroście tkanki gruczołowej i włóknistej. Wyczuwalna jest w postaci guzków. Zazwyczaj występują one pojedynczo, jednak niekiedy pojawia się ich nawet kilka.

Problem jakim jest pojawienie się gruczolakowłókniaka dotyczy głównie młodych kobiet.

Najbardziej prawdopodobną przyczyną ich występowania jest wzrost poziomu estrogenu. Dlatego z tego typu guzami borykają się kobiety w okresie dojrzewania, ciąży i karmienia. Szczególnie narażone są te z nas, które stosują antykoncepcję hormonalną lub poddawane są hormonalnej terapii zastępczej.

Choć jedyną metodą usunięcia gruczolakowłókniaka jest jego chirurgiczne wycięcie, nie trzeba się denerwować. Zabieg jest dość prosty, a warto przeprowadzić go by uniknąć dalszego rozrostu guza lub jego zezłośliwienia, mimo iż następuje ono w bardzo niewielu przypadkach.

Trudno jest wymienić jednoznaczne objawy gruczolakowłókniaka. Przede wszystkim jednak łatwo jest go wykryć podczas samobadania. Występuje on zawsze w górnej połowie piersi. Możemy go rozpoznać po charakterystycznym kształcie (okrągły lub owalny) oraz strukturze (elastyczna i spoista).

Wielkość guza zależna jest od jego rodzaju, na ogół jednak przyjmuje średnicę od jednego do kilkunastu centymetrów. Cechą, która może wskazać, iż mamy do czynienia z gruczolakowłókniakiem to jego przesuwalność.

Zazwyczaj tego typu zmiany nie powodują bólu, chyba że doszło do krwawego wylewu wokół guza. Na ból spowodowany uciskiem lub taki, który ma charakter długotrwały skarżą się nieliczne kobiety.

Warto zaznaczyć, iż gruczolakowłókniak jest najczęściej niezauważalny gołym okiem, ponieważ w większości przypadków guzy są niewielkie. Ich średnica nie podlega zmianie nawet podczas miesiączki.

U 80% kobiet w wieku poniżej 40. roku życia nie zmieniają one raczej swojej wielkości. Zaledwie w 5-10% przypadków następuje ich rozrost. Niekiedy jednak możemy mieć do czynienia z wyjątkowo dużą zmianą. Wówczas taki gruczolakowłókniak będzie powodował widoczną asymetrię piersi.

Trudno jest uniknąć powstania tego typu zmian. Możemy jedynie co miesiąc dokonywać samobadania piersi oraz poddawać się badaniu USG (kobiety poniżej 40. roku życia) lub mammografii (po ukończeniu 40 lat).

Dzięki temu mamy bowiem stałą kontrolę nad naszym ciałem. Jeśli wyczujemy w naszej piersi guza, nie powinnyśmy wpadać w panikę.

Warto dokładnie przyjrzeć się, czy nie wykazuje on cech charakterystycznych dla gruczolakowłókniaka. Nic oczywiście nie zastąpi diagnozy lekarza, jednak zanim do niego dotrzemy nieco szersza wiedza na temat zmian zachodzących w kobiecych piersiach może pomóc nam zaoszczędzić odrobinę nerwów.

Zobacz również opis choroby: Gruczolakowłókniak

Rak piersi: komórki tłuszczowe mają zmieniać komórki nowotworowe

Nowe badanie, które zostalo zaprezentowane ostatnio na kongresie Amerykańskiego Towarzystwa Kancerologicznego, pozkazuje, że komórki tłuszczowe być może są w stanie zmieniać komórki nowotworowe w piersi, czyniąc je bardziej agresywnymi. czytaj więcej

Coroczne badanie mammograficzne nie zmniejsza ryzyka zgonu z powodu raka piersi

Według najnowszych badań kanadyjskich uczonych, coroczne badania mammograficzne nie zmniejszają prawdopodobieństwa zgonu z powodu raka piersi. U kobiet w wieku 40-59 lat takie same rezultaty daje rutynowa fizyczna kontrola. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy