Objawem hirsutyzmu może być owłosienie twarzy, podbrzusza, przedniej powierzchni ud, klatki piersiowej, owłosienie piersi, nadmierne owłosienie pod pachami oraz wzgórka łonowego. Owłosienie w tych miejscach jest regulowane przez hormony. Nieprawidłowe ich wydzielanie będzie tym samym wpływać na owłosienie w tych miejscach. Owłosienie pojawiające się w innych miejscach nie jest objawem hirsutyzmu i jego źródło należy upatrywać gdzie indziej.
Zdiagnozowany hirsutyzm leczy się przede wszystkim hormonalnie. Dlatego owłosienie zlokalizowane np. na łydkach i przedramionach będzie słabo reagowało na leczenie hormonalne, ponieważ owłosienie tych okolic ciała kobiety nie jest kontrolowane przez hormony. Nie jest to zatem też objaw hirsutyzmu.
Objawem hirsutyzmu będzie więc:
- owłosienie na twarzy,
- owłosienie na brzuchu
- owłosienie łonowe,
- owłosienie pod pachami
- klatki piersiowe nad piersiami
- owłosienie piersi.
W przypadku owłosienia pod pachami oraz owłosienia łonowego objawem hirsutyzmu będzie nadmierne, patologiczne owłosienie w tych miejscach.
Lekarz w trakcie wywiadu będzie chciał zdiagnozować czy owłosienie, na które uskarża się pacjentka to objawy hirsutyzmu. W takim celu będzie interesował go czas trwania objawów, kiedy pojawiły się pierwsze objawy. Czy pierwsze objawy pojawiły się już w trakcie dojrzewania czy może nagle, w czasie kilku ostatnich miesięcy. Nagły szybki rozwój owłosienia jest raczej objawem guza a nie jest objawem hirsutyzmu. Lekarz zapyta również o stosowane leki, kosmetyki. Należy pamiętać, że nadmierne stosowanie kremów zawierających sterydy powoduje wchłanianie hormonów.
Bardzo częstym objawem u kobiet z hirsutyzmem jest zaburzenie miesiączkowania. Objawy hirsutyzmu to również włosy szorstkie, ciemne i długie - chodzi o włosy w miejscach ciała, na które wpływ mają hormony.
Typowe cechy i objawy hirsutyzmu:
- cofanie się linii czołowej na głowie,
- trądzik,
- zmiana tembru głosu,
- wole,
- włosy na twarzy,
- wzrost masy mięśniowej,
- owłosienie na klatce piersiowej,
- powiększenie łechtaczki,
- owłosienie sięgające od wzgórka łonowego do pępka.
Zobacz również opis choroby: Hirsutyzm
Migreny związane z ryzykiem depresji u kobiet
Kobiety, które miewają migrenowe bóle głowy, są zagrożone bardziej niż inne kobiety rozwojem depresji, jak podaje nowe badanie, oparte na 14 latach obserwacji. Odkrycia te zostały zaprezentowane w dniu 22 lutego 2012 roku na corocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (American Academy of Neurology).... czytaj więcej
Nikotynizm: ustalony związek z połową liczby nowotworów pęcherza u kobiet
Nikotynizm jest odpowiedzialny za połowę nowotworów pęcherza u kobiet, co jest proporcją równą tej, stwierdzanej u mężczyzn, i wyższej niż ta, którą poprzednio szacowano, według badania opublikowanego i przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych.... czytaj więcej
Brak komentarzy