Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy menopauzy

Objawy menopauzy zwykle pojawiają się po 40 roku życia. Zdarza się również, że pierwsze objawy pojawiają się jeszcze wcześniej. Pierwsze symptomy zbliżającej się menopauzy mają naturę emocjonalną - pobudliwość, zmiany nastoju, skłonność do depresji, płacz bez powodu. W drugiej kolejności pojawiają się objawy natury fizycznej i dolegliwości związane ze zbliżającą się menopauzą.

Zobacz również opis choroby: Menopauza

Nieregularne cykle miesiączkowe

Zwykle po 40 roku życia zmniejsza się ilość estrogenów, czego skutkiem jest szybsze dojrzewanie pęcherzyków jajowych. Dojrzewanie pęcherzyków zwykle trwa 14 dni. Przyspieszenie dojrzewania może skrócić cykl od 2 do 4 dni.

Na dalszym etapie zbliżania się menopauzy pęcherzyki tracą zdolność osiągnięcia dojrzałości. Uniemożliwia to owulacje i w związku z tym cykl będzie jeszcze krótszy. Kiedy nie ma owulacji, nie ma również progesteronu. Estrogen przy braku progesteronu może spowodować nadmierny wzrost błony śluzowej macicy, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na rodzaj periodu podczas krwawienia miesięcznego. Zmiany hormonalne, do jakich dochodzi w związku z barkiem owulacji, mogą spowodować krwawienia w środku cyklu. Należy podkreślić, ze przebieg tych nieregularności oraz stopień nasilenia tych objawów nie są takie same u wszystkich kobiet.

Cykle bezowulacyjne są objawem zbliżającej się menopauzy i zazwyczaj zwiastują, że za rok lub dwa lata kobieta wkroczy w etap życia zwany menopauzą. Menopauza może pojawić się na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich to coraz krótsze i coraz bardziej skąpe krwawienia aż do ich ustania. Drugi: jedna miesiączka ?wypada? a następnie krwawienia wracają na kilka cykli. Trzeci sposób: krwawienia nagle ustają bez ?wypadania? jakiejś miesiączki oraz bez występowania wcześniej krótszych miesiączek. W ten trzeci sposób menopauza przebiega podczas nagłej zmiany, jaka zachodzi w życiu kobiety. Może to być traumatyczne przeżycie (żałoba) ale także przeprowadzka.

Uderzenia krwi do głowy i nocne poty

Kolejnym objawem menopauzy są uderzenia krwi do głowy, które nazywane są również warami. U mniej więcej połowy kobiet objawy te wystąpią na 5 - 10 lat przed menopauzą. Uderzenia krwi do głowy mogą pojawić się w każdej chwili, w dzień lub w nocy, i zwykle towarzyszy im obfite pocenie, ból głowy oraz gwałtowne przyspieszenie bicia serca. Aby zminimalizować pojawienie się tych objawów, skuteczne mogą okazać się proste sposoby, takie jak unikanie gorących napojów i nagłych zmian temperatury. Uderzenia gorąca zaczynają się na klatce piersiowej, rozprzestrzeniają się do głowy i szyi, a potem na całe ciało. Uderzenie gorąca trwa około kilka minut. Zwiększona potliwość pojawia się zwykle nocą. nocne poty objawiają sie tym, że kobieta budzi się skąpana we własnym pocie, czasem jest zmuszona do zmiany koszuli.

Zjawisko uderzenia krwi do głowy bierze swój początek w rejonie podwzgórza. Ta część mózgu funkcjonuje najlepiej przy dostatku estrogenu. Jeżeli poziom estrogenu jest niski a podwzgórze nie jest w stanie tego zmienić, wówczas ta część mózgu funkcjonuje w sposób trudny do przewidzenia.

Zaburzenia snu i zmęczenie

Jednym z najwcześniej pojawiających się objawów menopauzy jest bezsenność. Część naukowców uważa, że zaburzenia snu są przyczyną emocjonalnych i psychicznych objawów menopauzy. Między innymi na skutek braku wystarczającej ilości snu pojawia się zmęczenie. Jest ono jednym z najczęściej występujących objawów. Kobieta czuje brak siły do wypełniania codziennych obowiązków, brak energii.

Objawy natury emocjonalnej

Jedną z najwcześniejszych oznak menopauzy są symptomy natury emocjonalnej. Objawy emocjonalne występują wcześniej niż pojawiające się uderzenia gorąca. W tym okresie kobiety mają większa skłonność do depresji. Często odczuwają niepokój, pobudliwość, huśtawkę nastrojów. Pojawia się tzw. zamęt w głowie i kłopoty z pamięcią. Jednym z charakterystycznych objawów natury emocjonalnej jest skłonność do płaczu bez powodu. W tym okresie dochodzi również do zmniejszenia libido - zmniejszone zainteresowanie życiem seksualnym.

Bóle stawów

Bóle stawów dokuczają wielu kobietom w okresie przedmenopauzalnym. Są typowym objawem menopauzalnym, ponieważ, kobieta udająca się do lekarza ma wszystkie wyniki w normie. Lekarze nie potrafią wykryć przyczyny i często dochodzą do wniosku, że może to być początek artretyzmu i przepisują leki przeciwzapalne, które prawie wcale nie pomagają.

Suchość pochwy

Ten objaw zbliżającej się menopauzy pojawia się później niż nieregularność cyklu miesiączkowego, uderzenia gorąca, bezsenność, zmęczenie i objawy natury emocjonalnej. Suchość w pochwie jest konsekwencją niskiego poziomu estrogenu. Suchość pochwy jest jednym z najbardziej przykrych objawów menopauzy, ponieważ sprawia, że stosunki seksualne stają się bolesne i tym samym komplikują sprawy małżeńskiego pożycia. Wargi sromowe oraz łechtaczka również uzależnione są od estrogenu i w miarę upływu lat stają się mniejsze, bledsze i płaskie. W zakresie zmian zachodzących w związku z menopauzą, należy pamiętać również o zwiotczeniu mięśni dna miednicy, które może prowadzić do wzrostu częstości wypadania narządu rodnego. W okresie menopauzy dochodzi również do zmian zanikowych piersi. Wszystko to może mieć też przełożenia na samoocenę kobiety a wiec na jej stan emocjonalny. Tutaj ogromnie ważne zadanie do wykonania mają partnerzy, którzy powinni dać kobiecie poczucie akceptacji, bycia atrakcyjną dla nich i kochaną przez nich.

Problemy z pęcherzem

Pęcherz i cewka moczowa także potrzebują estrogenu i są od niego uzależnione. Obniżony poziom estrogenu sprawia, że cewka moczowa i pęcherz stają się cieńsze i bardziej suche. Może to objawiać się uczuciem pieczenia i podrażnienia przy oddawaniu moczu. W wyniku ścieniania wyściółki pęcherza i cewki moczowej pojawia się częstomocz oraz nagłe parcie na mocz. Pojawiają się również stany zapalne pęcherza. Kobiety po menopauzie mogą miewać problemy z nietrzymaniem moczu. Tkanki dna miednicy mogą utracić sprężystość i zdolność podtrzymywania. Często do nieutrzymania moczu dochodzi podczas kichania, kaszlu lub dużego wysiłku fizycznego.

Zobacz również opis choroby: Menopauza

Menopauza: nowe lekarstwo przeciwko uderzeniom gorąca?

Kilka sesji... terapii behawioralnej, nawet w wersji „zrób to sam”, może pomóc niektórym kobietom w uśmierzaniu uderzeń gorąca, które są jednym z objawów menopauzy, jak stwierdza nowe badanie przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie specjalisty... czytaj więcej

Estrogen pomaga w nocnych uderzeniach gorąca, ale nie wpływa na sen

Kobiety, które budzą się co najmniej trzy razy w ciągu nocy z powodu uderzeń gorąca, budzą się mniej, kiedy zażywają estrogen, ale jakość ich snu pozostaje taka sama, według nowego badania. Estrogen jest już znany z tego, iż ogranicza uderzenia gorąca u kobiet przechodzących menopauzę.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy