Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nowotworów żeńskich narządów płciowych

Niewątpliwie wczesne wykrycie nowotworu wiąże się z większym prawdopodobieństwem jego wyleczenia. Warto więc znać i być wyczulonym na objawy, które mogą być sygnałem ze strony organizmu, że rozwija się stan nowotworowy narządów płciowych.

Zobacz również opis choroby: Nowotwory żeńskich narządów płciowych

Niestety na wczesnym etapie nowotwory żeńskich narządów płciowych mogą nie dawać żadnych objawów. Jedynym sposobem na ich wykrycie we wczesnym etapie rozwoju są regularne badania ginekologiczne. Oprócz regularnych badań zawsze warto reagować na takie objawy, jak bóle w obrębie narządów płciowych oraz krwawienia, które nie mają związku z miesiączką lub gdy występują one u kobiet, które przeszły już menopauzę.

Objawy nowotworów jajnika

Guz, który wytwarza się na jajniku, na początku, gdy jest niewielkich rozmiarów, nie daje żadnych objawów. Objawy pojawiają się w późniejszym okresie rozwoju, gdy wielkość guza przekracza średnicę 7 centymetrów. Objawy są różne w zależności od rodzajów guza. Warto podkreślić, że nie wszystkie nowotwory są złośliwe i nie każdy w taki sam sposób powoduje spustoszenie w organizmie w późniejszych etapach rozwoju nowotworu. Niektóre guzy wykazują czynności hormonalne, a co za tym idzie powodują szereg objawów: jak nieprawidłowe krwawienia, występowanie mięśniaków, rozrost błony śluzowej trzonu macicy. W wyniku nowotworów złośliwych jajnika, jak również łagodnego nowotworu jajnika, typu włókniak, może dojść do wodobrzusza.

Na jakie objawy skarżą się pacjentki, u których rozwija się nowotwór jajnika? Na samy początku występuje uczucie dyskomfortu w podbrzuszu, ucisk, uczucie pełności, ból, wzdęcia brzucha. W miarę powiększania się guza pojawia się ucisk na sąsiednie narządy, co powoduje kolejne objawy. Pacjentki odczuwają parcie na mocz. Ucisk na odbytnicę powoduje zaburzenia w oddawaniu stolca. Mogą pojawić się zaparcia, jak również biegunki. Pierwszy i drugi objaw może pojawiać się naprzemiennie. W miarę powiększania się guza, jest on wyczuwalny przez powłoki brzuszne i powoduje zwiększenie obwodu talii. Objawem guza, który osiągnął duże rozmiary, mogą być żylaki, duszności i obrzęki kończyn dolnych.

Objawy raka szyjki macicy

Objawy, które wskazują na raka szyjki macicy, są podobne do objawów, które występują w wyniku rozwoju stanów nowotworowych jajnika. Również w tym wypadku mamy do czynienia z nieprawidłowymi krwawieniami z narządów rodnych. Są to krwawienia między miesiączkami, krwawienia po odbytym stosunku lub występujące u kobiety po menopauzie. Mamy do czynienia również z bólem w bodbrzuszu oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Występują również problemy w oddawaniu moczu, bolesne parcie na mocz, trudności w utrzymaniu moczu. Są to późne objawy. Należą do nich także wodonercze, krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz obrzęki kończyn.

Rak szyjki macicy może rozwijać się nawet 10 lat i poprzedzony jest stanami przednowotworowymi. Daje to duże możliwości wykrycia nowotworu na bardzo wczesnym etapie lub wykryciu stanu przednowotworowego i tym samym zapobieżenie rozwojowi nowotworu. Metodą wykrycia stanu przednowotworowego  lub stanu wczesnego rozwoju nowotworu, niewidocznego gołym okiem, jest badanie cytologiczne i kolposkopowe. Te dwa badania wykonane łącznie gwarantuje wykrycie na poziomie 98%.

Objawy nowotworu sromu

Podobnie jak w przypadku nowotworów szyjki macicy, w przypadku sromu mamy również do czynienia ze stanami przednowotworowymi. Są nimi takie schorzenia jak dysplazja sromu lub śródnabłonkowa neoplazja sromu. Takie stany poprzedzające rozwój nowotworu sromu objawiają się zaczerwienieniem i pogrubieniem nabłonka sromu. Może dojść do ścieńczenia nabłonka, pęknięcia naskórka oraz do zmian brodawczakowych. Kobiety, które na skutek zakażenia wirusem HPV mają problem z brodawkami, powinny bardzo uważnie obserwować te zmiany. Kiedy brodawki w okolicach intymnych zaczynają się powiększać, należy zawsze reagować i udać się z wizytą kontrolną do ginekologa. Szczególnie kobiety w starszym wieku często bagatelizują objawy nowotworu sromu, co związane jest z brakiem kontaktów płciowych, a co za tym idzie mniejszym odczuwaniem dyskomfortu związanego z występowaniem objawów. U kobiet po menopauzie nowotwór sromu, może objawiać się nadmierną suchością błony śluzowej, co również w tym okresie może być zbagatelizowane.

Rak sromu objawia się jako niegojące się owrzodzenie lub guzek/guzki, które również na szczycie ulegają owrzodzeniu. W zaawansowanych stanach mogą być wyczuwalne węzły chłonne pachwinowe. Zaniepokoić kobietę powinno, gdy pomimo leczenia środkami antybakteryjnymi lub przeciwgrzybicznymi, nie może pozbyć się świądu, bólu lub pieczenia. Dotyczy to warg sromowych, łechtaczki, okolic cewki moczowej. Należy zwracać uwagę na wszelkie guzki i ranki, które przez dłuższy okres czasu nie goją się.

Wśród nowotworów sromu wymienia się również czerniaka złośliwego sromu. Zaniepokoić powinna każda zmiana o ciemnym zabarwieniu powyżej powierzchni skóry lub błony śluzowej. Charakterystyczna dla tej zmiany jest nierówna jej powierzchnia oraz dynamiczny charakter tej zmiany (powiększanie się).

Objawy nowotworów trzonu macicy

Wśród nowotworów trzony macicy, zaliczamy mięśniaki macicy, które są zmianami łagodnymi. Są one jednak najczęstszym nowotworem dotyczącym macicy. Warto więc wiedzieć w jaki sposób mogą się objawiać.

Niektóre mięśniaki mogą przybierać polipowaty kształt, co może powodować rozciąganie szyjki macicy i wychodzenie z jej kanału do pochwy. Mięśniak macicy może rozwijać się bezobjawowo i być wykryty dopiero w trakcie rutynowego badania ginekologicznego. Dolegliwością, która występuje najczęściej i jest wynikiem mięśniaka, to przedłużające się krwawienia miesięczne lub krwawienia występujące przed miesiączką. Pojawiają się również upławy o nieprzyjemnym zapachu oraz trudności w oddawaniu moczu i stolca. Dolegliwości bólowe oraz dotyczące utrudnień w oddawaniu moczu i stolca pojawiają się w przypadku mięśniaków o znacznych rozmiarach. Wystąpienie poszczególnych objawów zależy nie tylko od wielkości mięśniaka ale również od jego umiejscowienia.

Wśród nowotworów złośliwych macicy najczęstszym jest rak endometrium. Stanem, który może być sygnałem ostrzegawczym, że rak endometrium będzie się rozwijał, jest nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy. Na raka trzonu macicy najczęściej chorują kobiety po 50 roku życia. Często dotyczy to kobiet po menopauzie. U tych kobiet objawem stanu nowotworowego jest fakt wystąpienia krwawień, mimo że minęło już kilka miesięcy od naturalnego ich ustąpienia z powodu wkroczenia w okres menopauzalny.

U kobiet miesiączkujących głównym objawem jest wystąpienie krwawień obfitych, masywnych, nieregularnych. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów żeńskich narządów płciowych mogą wystąpić plamienia i upławy.

Najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o nowotworze kobiecych narządów płciowych

Podsumowując, można wyliczyć objawy, które są wspólne dla wielu rodzajów nowotworów dotyczących żeńskich narządów płciowych. Objawami, na które najczęściej skarżą się kobiety, a które mogą być objawami nowotworów, są:

  • nieprawidłowe krwawienia u kobiet miesiączkujących,
  • wystąpienie krwawień u kobiet po menopauzie,
  • bóle w obrębie narządów płciowych, które nie ustępują przez dłuższy okres czasu,
  • parcie na mocz i zaburzenia w oddawaniu stolca,
  • krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu,
  • świąd, ból lub pieczenie, którego nie można się pozbyć mimo stosowania środków farmaceutycznych,
  • niegojące się guzki i ranki, powiększające się zmiany o ciemnym zabarwieniu,
  • obrzęki kończyn dolnych.

Zobacz również opis choroby: Nowotwory żeńskich narządów płciowych

Objawy raka sromu i pochwy

Rak sromu i pochwy jest nowotworem złośliwym, który najczęściej spotykany jest u kobiet po 70 roku życia. Ta odmiana raka może mieć charakter pierwotny lub przerzutowy. Dodatkowo przed wystąpieniem nowotworu mamy do czynienia ze stanem przedrakowym. Choroba w początkowym stadium nie daje z reguły żadnych objawów.... czytaj więcej

Lepsze zrozumienie raka jajnika

Właśnie odkryto specyficzne podpisy genetyczne dla raka jajnika. Odkrycia tego dokonali badacze francuscy z instytutu Institut Curie. Rak jajnika jest jednym z nowotworów najtrudniejszych do wykrycia, ponieważ kiedy objawy się pojawiają, choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium i ciężko jest ją leczyć.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy