Polega ono na częściowym lub całkowitym oddzieleniu się prawidłowo usadowionego łożyska od ściany macicy przed przewidywanym terminem porodu.
Wystąpienie tego zjawiska często prowadzi do przedwczesnego porodu i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.
Częstotliwość tego powikłania nie jest duża, wynosi bowiem jedynie 0,5-1,5% wszystkich ciąż. Bardziej narażone na przedwczesne oddzielenie łożyska są matki, które już rodziły wielokrotnie – raczej rzadko zdarza się, aby tego typu powikłanie wystąpiło w przypadku pierwszej ciąży.
Jakie są objawy?
Czasami zdarza się, że przedwczesne oddzielenie łożyska pojawia się nagle, bez wystąpienia jakichkolwiek wcześniejszych objawów przepowiadających.
Często jednak pierwszą charakterystycznym dla tego schorzenia symptomem jest ból brzucha, a dokładniej podbrzusza. Pacjentki określają go mianem kłującego.
Inne objawy dotyczące brzucha to uczucie pełności oraz ucisku. Niektóre kobiety przestają nawet odczuwać ruchy płodu.
Bardzo typowym objawem jest krwawienie z dróg rodnych. Nie jest ono jednak bardzo nasilone, nawet w przypadku poważnego zagrożenia. Rzadko, ale również może się zdarzyć, że krwawienie u niektórych kobiet nie wystąpi w ogóle, a krew zgromadzi się jedynie między łożyskiem, a ścianą macicy.
Niewystąpienie krwawienia może również świadczyć o wcześniejszym całkowitym oddzieleniu się łożyska lub o zaburzeniach w układzie krzepnięcia. Wówczas jest to dość niepomyślny objaw.
Ponadto u przyszłych matek, u których rozpoznano przedwczesne oddzielanie się łożyska zaobserwowano również inne oznaki, takie jak pogorszenie samopoczucia, uczucie strachu, duszności oraz omdlenia.
W przypadku pacjentek, u których powikłanie to nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowane, może rozwinąć się wstrząs, któremu towarzyszą charakterystyczne objawy: bladość twarzy, ust oraz skóry rąk. Również zmianom ulega tętno, które jest szybkie i płytkie – ciśnienie tętnicze krwi obniża się.
Zobacz również opis choroby: Przedwczesne oddzielenie się łożyska
Tętnicze nadciśnienie płucne: nowy lek na horyzoncie
Firma Bayer informuje, iż przedłużona próba kliniczna wykazała skuteczność i bezpieczeństwo eksperymentalnego leku w terapii zagrażającej życiu choroby płuc, czyli tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH, pulmonary arterial hypertension).... czytaj więcej
Objawy przodującego łożyska
Podczas ciąży może dojść do kilku komplikacji. Jedną z nich jest tzw. przodujące łożysko. Polega ono na nieprawidłowym, zbyt niskim zagnieżdżeniu łożyska w macicy. Jakie są najczęstsze objawy tej rzadkiej przypadłości? czytaj więcej
Brak komentarzy