Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy skurczy Braxtona Hicksa

Każda kobieta w ciąży z niecierpliwością oczekuje przyjścia na świat swojego malucha. Okres dziewięciu miesięcy poprzedzających poród jest więc dla każdej przyszłej mamy bardzo ważny oraz przepełniony niepokojem, czy wszystko będzie w porządku.

Zobacz również opis choroby: Skurcze Braxtona Hicksa

Dlatego też kiedy na ponad miesiąc przed terminem pojawiają się niespodziewane skurcze pojawia się niepotrzebna panika.

Tego rodzaju dolegliwości to tzw. skurcze Braxtona Hicksa.

Pojawiają się one u wielu kobiet w 20 tygodniu ciąży (na ogół około miesiąca przed planowanym porodem) i wywołują panikę, która okazuje się bezzasadna, gdyż są to jedynie skurcze przepowiadające.

Jak rozpoznać skurcze Hicksa?

Skurcze Hicksa rozpoczynają się najwcześniej półtora miesiąca przed porodem. Kobiety różnie odczuwają ich objawy. Czasem ból przypomina bóle menstruacyjne, albo nagły ucisk uniemożliwiający wyprostowanie się. W innym wypadku skurcze atakują kilka razy dziennie i są na tyle silne, że praktycznie uniemożliwiają kobiecie poruszanie się. Nie ma więc reguły ale warto znać ogólne zarysy takiej możliwej sytuacji.

Zwyczajowo ból zaczyna się od dna macicy i powoli przesuwa się ku dołowi. Czas jego trwania szacuje się na około 30 sekund, z tym, że im bardziej zaawansowana ciąża tym czas ten się wydłuża. W 8–9. miesiącu bóle mogą występować nawet co 20–30 minut i trwać do dwóch minut. Najważniejszą ich cechą jest fakt, że nie stają się one coraz mocniejsze ani częstsze. Wręcz przeciwnie, maksymalnie w ciągu godziny łagodnieją i całkowicie ustępują. To jest właśnie podtawowa cecha, która różni je od prawdziwych skurczy porodowych.

Przewaznie jednak są to bezbolesne skurcze odczuwalne w postaci twardnienia brzuszka i lekkiego rozpychania. Jednak każda kobieta przechodzi ciąże inaczej i jtak samo mogą różnić się jej odczucia. Należy jednak pamiętać, że pojawienie się skurczy Hicksa nie jest niczym złym. Przeciwnie, ich pojawienie się to naturalny stan rzeczy, który świadczy o ty, że nasz organizm przygotowuje się do zbliżającego się porodu.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Skurcze Braxtona Hicksa

Nawracające bolesne skurcze mięśni łydek w nocy

Niewiele jest osób, które nigdy w życiu nie doświadczyły skurczu łydki. Jeżeli zdarza się to incydentalne, nie świadczy to o chorobie. Inaczej jest, kiedy skurcze łydek pojawiają się często przez dłuższy okres czasu. Taki objaw powinien niepokoić i skłonić do wizyty u lekarza i poddania się badaniom, które pozwolą na ustalenie ... czytaj więcej

Objawy ciąży rzekomej

Ciąża rzekoma jest to zaburzenie psychiczne u kobiet, które mimo, iż nie są w ciąży, mają objawy, które mogłyby sugerować, że urodzą dziecko. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy