Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy torbiela

Inne nazwy objawów choroby: Objawy cysty;

Torbiel inaczej cysta jest wypełnioną płynem bądź galaretowatą substancją przestrzenią, która może się pojawić w różnych miejscach ciała. Torbiele są swego rodzaju łagodną formą nowotworów. Jednak istnieje ryzyko przekształcenia się w nowotwory złośliwe, stąd też nie należy ich lekceważyć.

Zobacz również opis choroby: Torbiel

Cysty pojawiają się w związku z nieprawidłowym przepływem płynów w organizmie. Ma to miejsce podczas infekcji, stanów zapalnych oraz powstawaniu różnego rodzaju guzów. W niektórych przypadkach torbiele są uwarunkowane genetycznie. Najczęściej pojawiają się na jajnikach.


Jakie są objawy torbieli zewnętrznych?


  • gradówki (na powiece)
  • kaszaki (na twarzy)

Jakie są objawy torbieli wewnętrznych?


  • bóle podbrzusza
  • mdłości
  • wymioty
  • niepokój
  • zaburzenia miesiączkowania

Leczenie torbieli może przebiegać różnie. Przy dużych cystach oraz tych, które przekształciły się w nowotwory złośliwe konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, podczas którego usuwa się powstałe zmiany. W niektórych przypadkach leczenie wiąże się z odsysaniem płynu z cysty, przez co ulega ona skurczeniu. Przy całkowicie niegroźnych zmianach nie przeprowadza się żadnego leczenia. Przy niewielkich torbielach zewnętrznych na twarzy nie trzeba podejmować specjalnego leczenia. Wystarczy udać się do kosmetyczki, która może usunąć zmianę. Przy gradówkach konieczne jest udanie się do okulisty. Leczenie z reguły wiąże się z przyjmowaniem antybiotyków.


Zobacz również opis choroby: Torbiel

Najczęstsze nowotwory, na które chorują starsze osoby

Niektóre nowotwory występują częściej od pozostałych. U starszych ludzi są to przede wszystkim nowotwory płuc, jelita grubego, odbytu, piersi, prostaty, żołądka oraz macicy. Wśród nowych przypadków zachorowań, 60% nowotworów pojawia się u ludzi powyżej 65 roku życia.... czytaj więcej

Rzadkie genetyczne zaburzenie pozwala lepiej zrozumieć schizofrenię

Naukowcy badający rzadkie genetyczne zaburzenie zidentyfikowali właśnie ścieżkę molekularną, która może odgrywać rolę w schizofrenii. Prace te ukazały się w przeglądzie naukowym The Journal of Neuroscience. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy