Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zaśniadu groniastego

Zaśniad groniasty to choroba trofoblastyczna występująca w trakcie ciąży. Pierwsze jej objawy można zaobserwować około 12 tygodnia.

Zobacz również opis choroby: Zaśniad groniasty

Spowodowany jest rozwojem nieprawidłowych komórek w obrębie łożyska co powoduje zaburzenia chromosomalne. Wyróżnia się trzy rodzaje zaśniadu: całkowity, częściowy oraz niszczący. Cechują się one zmianami we wszystkich kosmkach łożyskowych. Osiągają one średnicę od 0.5 cm do 2 cm.

W trakcie zaśniadu pojawiają sie obrzęki, a także przestrzenie wypełnione płynem. Zaśniad powstaje w wyniku zapłodnienia pustej komórki jednym lub dwoma plemnikami. Dochodzi do nieprawidłowego rozwoju łożyska.

Macica powiększa się i zawiera masy tkanki trofoblastycznej pod postacią pęcherzyków. Na obrazie USG wyglądają one jak kiście winogron. W rozpoznaniu stwierdza się także torbiele tekaluteinowe. Rzadko kiedy występuje płód – jeśli tak dochodzi do poronienia z powodu podwójnego DNA.

Przy zaśniadzie groniastym występuje objawy poronienia od krwawienia z pochwy w 4-5 miesiącu ciąży. Pojawiają się wymioty. W USG można wykryć obraz zamieci śnieżnej w macicy, W badaniach biochemicznych występuje wysoki poziom hCG - hormonu gonadotropiny kosmówkowej.

Rozpoznanie przebiega za pomocą badań biochemicznych gonadotropiny oraz obrazu USG zarówno z pochwy jak i podbrzusza. Przy niektórych typach zaśniadu następują „przerzuty” kosmówki do innych narządów takich jak np. płuca. W takim wypadku stosuje się także RTG klatki piersiowej.

Zaśniad leczy sie przez łyżeczkowanie miejsc zmienionych macicy. Przez rok po zabiegu przy dobrych rokowaniach pacjentka musi przyjmować antykoncepcję hormonalną. Dopiero po ponad roku, jeśli poziom hCG jest w normie, pacjentka może próbować zajść w ciążę. Przy zaśniadzie częściowym jest duże prawdopodobieństwo wyleczenia i płodności.

Autor:

Aleksandra Kozłowska

Zobacz również opis choroby: Zaśniad groniasty

Objawy nadmiernego krwawienia miesięcznego

Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) ma różne przyczyny. Zazwyczaj jest skutkiem zażywania środków antykoncepcyjnych lub zaburzenia hormonalnego. Może je, również wywołać wkładka domaciczna, rak trzonu macicy czy pojawiające się mięśniaki na macicy. ... czytaj więcej

Objawy krwawienia podpajęczynówkowego

Krwawienie podpajęczynówkowe jest krwotokiem do przestrzeni pod środkową oponą mózgową. Do takiego krwawienia może dojść w każdym wieku, jednak najczęściej spotykane jest u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy