W trakcie zaśniadu pojawiają sie obrzęki, a także przestrzenie wypełnione płynem. Zaśniad powstaje w wyniku zapłodnienia pustej komórki jednym lub dwoma plemnikami. Dochodzi do nieprawidłowego rozwoju łożyska.
Macica powiększa się i zawiera masy tkanki trofoblastycznej pod postacią pęcherzyków. Na obrazie USG wyglądają one jak kiście winogron. W rozpoznaniu stwierdza się także torbiele tekaluteinowe. Rzadko kiedy występuje płód – jeśli tak dochodzi do poronienia z powodu podwójnego DNA.
Rozpoznanie przebiega za pomocą badań biochemicznych gonadotropiny oraz obrazu USG zarówno z pochwy jak i podbrzusza. Przy niektórych typach zaśniadu następują „przerzuty” kosmówki do innych narządów takich jak np. płuca. W takim wypadku stosuje się także RTG klatki piersiowej.
Zaśniad leczy sie przez łyżeczkowanie miejsc zmienionych macicy. Przez rok po zabiegu przy dobrych rokowaniach pacjentka musi przyjmować antykoncepcję hormonalną. Dopiero po ponad roku, jeśli poziom hCG jest w normie, pacjentka może próbować zajść w ciążę. Przy zaśniadzie częściowym jest duże prawdopodobieństwo wyleczenia i płodności.
Autor:
Aleksandra Kozłowska
Zobacz również opis choroby: Zaśniad groniasty
Objawy nadmiernego krwawienia miesięcznego
Nadmierne krwawienie miesięczne (menorrhagia) ma różne przyczyny. Zazwyczaj jest skutkiem zażywania środków antykoncepcyjnych lub zaburzenia hormonalnego. Może je, również wywołać wkładka domaciczna, rak trzonu macicy czy pojawiające się mięśniaki na macicy. ... czytaj więcej
Objawy krwawienia podpajęczynówkowego
Krwawienie podpajęczynówkowe jest krwotokiem do przestrzeni pod środkową oponą mózgową. Do takiego krwawienia może dojść w każdym wieku, jednak najczęściej spotykane jest u osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia. czytaj więcej
Brak komentarzy