Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zakażenia połogowego

W okresie połogu mamy do czynienia z dolegliwościami, które są wynikiem naturalnych procesów i z czasem sukcesywnie ustępują. Nie powinny więc niepokoić takie objawy, jak wydzielina z dróg rodnych, nazywana odchodami połogowymi. Ból związany z ranami porodowymi, występującymi po nacięciu krocza lub po cesarskim cięciu, jest również czymś naturalnym. Niepokojące jest, kiedy obserwujemy, że objawy bólowe nie zmniejszają się wraz z upływem kolejnych dni.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie połogowe

Zakażenie rany poporodowej

Kiedy dochodzi do zakażenia bakteryjnego rany poporodowej, wtedy rana nie może goić się prawidłowo. Rany poporodowe są to rany powstałe w wyniku porodu naturalnego lub cesarskiego cięcia. Jest to uszkodzony kanał szyjki macicy, miejsceodklejenia się łożyska, rany po nacięciu krocza, rany po cięciu cesarskim, pęknięcia pochwy lub krocza.

Gdy rany nie goją się prawidłowo możemy zaobserwować takie objawy zakażenia połogowego, jak obrzęk i zaczerwienienie brzegów rany. Zwiększa się również uczucie bólu, można odczuwać pulsowanie oraz zaobserwować ropny wysięk. Zakażona rana jest tkliwa i rozgrzana. Wystąpienie wysokiej gorączki również może sygnalizować zakażenie rany poporodowej.  Objawem zakażenia jest również szary nalot na ranie. Takich objawów nigdy nie można bagatelizować. Powikłaniem zakażenia rany porodowej, może być rozejście się brzegów rany oraz martwica tkanek.

Zakażenia połogowe nie dotyczą tylko ran związanych z porodem. Najczęściej występującym przypadkiem zakażenia połogowego jest zapalenie gruczołów piersiowych, co związane jest z karmieniem piersią. Do zakażeń połogowych zaliczamy również zapalenie błony śluzowej macicy, które występują po porodzie.

Gorączka w połogu

Po porodzie w pierwszych godzinach temperatura ciała może być podwyższona. Jednak wystąpienie wysokiej gorączki w kolejnych dobach po porodzie, może świadczyć, że mamy do czynienia z powikłaniami poporodowymi.

Objawy zakażenia połogowego najczęściej występują między czwartą a ósmą dobą po porodzie. Pojawienie się gorączki w tym okresie najczęściej jest sygnałem, że doszło do zakażenia połogowego. Jednak gorączka po porodzie nie musi oznaczać zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami ran porodowych, może ona mieć inne źródła, wcale nie związane bezpośrednio z porodem.

Wzrost temperatury ciała powyżej 37,6 °C powinna być sygnałem do niepokoju. Temperatura może wzrastać w przypadku nagromadzenia się mleka w piersi. Jednak, kiedy nagromadzony pokarm zostanie odciągnięty, wtedy temperatura powinna wrócić do normy. Kiedy tak się nie dzieje, to nie należy niepokoić się tego typu gorączką. W przypadku wystąpienia bardzo wysokiej gorączki, możemy mieć do czynienia z posocznicą połogową, która może zakończyć się sepsą.

Inne objawy zakażenia połogowego w zależności od miejsca infekcji

Objawy zakażenia połogowego zależą od miejsca infekcji. Mogą być to zakażenie miejscowe, które obejmuje narządy rodne lub ogólnoustrojowe, jak w przypadku posocznicy połogowej. Nasilenie objawów zależy również od rodzaju bakterii odpowiedzialnych za infekcję, od czasu w którym doszło do zakażenia oraz od ogólnej kondycji kobiety po porodzie.

Oprócz pojawienia się gorączki oraz objawów związanych z zakażonymi ranami porodowymi, w zależności od miejsca zapalenia mamy do czynienia z innymi jeszcze objawami.

W przypadku posocznicy połogowej, oprócz charakterystycznej bardzo wysokiej gorączki, występują również takie objawy, jak: spękany i suchy język, słabe tętno i spłycony oddech.

W przypadku zakażeń obejmujących jamę macicy, mamy do czynienie z cuchnącymi upływami z jamy macicy oraz zwolnieniem zwijania się macicy po porodzie. Mogą pojawić się również niewielkie krwawienia występujące z przerwami. Kiedy odczuwamy kłujące dolegliwości bólowe, znacznie nasilające się podczas badania palpacyjnego, możemy mieć do czynienia z zakażeniem przydatków. Ból nasila się wraz z rozwojem stanu zapalnego. Dodatkowo pojawiają się takie objawy, jak; wymioty i nudności. Wymioty i nudności pojawiają się również w przypadku zapalenia gruczołów piersiowych. Dodatkowo, oprócz gorączki i bólu, mogą wystąpić drgawki. Możemy również zaobserwować zaczerwienienie i obrzęk. Ból brzucha promieniujący do kończyn dolnych oraz ucisk na pęcherz moczowy i odbytnicę, może świadczyć o zapaleniu przmacicz. W związku z zakażeniem połogowym może rozwinąć się jeszcze połogowe zapalenie otrzewnej. Objawia się przede wszystkim  nasiloną bolesnością całego brzucha. Możemy zaobserwować wzrost napięcia mięśni brzucha oraz niedrożność porażenną jelit.

Zobacz również opis choroby: Zakażenie połogowe

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej

Ból brzucha w okolicy pępka

Uczucie bólu w okolicy pępkowej najczęściej oznacza problem z jelitami. Ból ulokowany w tej części brzucha może być spowodowany zarówno chorobami jelita cienkiego, jak i jelita grubego. Ból w okolicach pępka oznaczać też może ostre zapalenie trzustki oraz tętniak aorty brzusznej.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy