Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu Meigsa

Opisanie zespołu Meigsa przez Meigsa i Cassa w 1937 roku, a więc stosunkowo niedawno pokazuje jak wielki postęp medycyna poczyniła w ostatnim stuleciu. Udało nam się poprawnie zidentyfikować objawy wszystkich najgroźniejszych chorób, dzięki czemu wiemy jak się przed nimi skutecznie bronić lub je osłabiać.

Zobacz również opis choroby: Zespół Meigsa

Zespół Meigsa jest bardzo charakterystyczny dla występowania przede wszystkim włókniaka jajnika, błoniaka ziarnistego i guza Brennera. Pierwszy z charakterystycznych objawów to wodobrzusze, czyli specyficzny stan, w którym dochodzi do zatrzymania wody w jamie otrzewnej niezależnie od przyczyny czy jego cechy. Nazwa jaka temu zjawisku towarzyszy to także nagromadzenie płynu puchlinowego.

Jego objętość może dochodzić w skrajnych przypadkach do 20 litrów. Poza znacznym powiększeniem brzucha można tez dostrzec objawy chełbotania. Żeby sprawdzić czy nie mamy podobnych problemów niezbędne jest wykonanie badania USG.

Co ciekawe, wodobrzuszu zwykle nie towarzyszą bóle brzucha, jednak kiedy już się pojawią może dojść do znacznie poważniejszej choroby. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza bo możemy mieć do czynienia z spontanicznym bakteryjnym zapaleniem otrzewnej, które grozi śmiercią.

Ponadto zespół Meigsa to także nagromadzenie płynu w jamie opłucnej, szczególnie po prawej stronie. Czy tak się stało możemy dowiedzieć się jedynie podczas wizyty u lekarza, który opukując nas wykazuje stłumienie odgłosu opukowego i drżenie głosu. Na dodatek badanie RTG równie skutecznie powiadomi nas o występowaniu płynu w ilości 200 mililitrów, USG pozwala na stwierdzenie 100 mililitrów, a TK klatki piersiowej 50 mililitrów.

Płyn w nowotworach złośliwych może być spowodowany miejscowego naciekania nowotworu, jego działania na cały organizm (zatorowość płucna, hipoalbuminemia), powikłania radioterapii, niepożądanego działania leku. Ostatnim objawem jaki występuje w ramach zespołu Meigsa jest płyn pojawiający się w osierdziu. Może on być początkiem zapalenia osierdzia, czyli stanu zapalnego blaszek osierdzia, któremu zwykle to towarzyszy.

Płyn gromadzi się pomiędzy blaszkami w miejscu zwanym workiem osierdziowym. Możemy wówczas wyróżnić różne rodzaje zapalenia; ostre, przewlekłe i nawracające. Sprawdzić stan tej części ciała możemy jedynie za pomocą specjalistycznego badania, na przykład RTG. Prześwietlenie idealnie wykazuje czy występuje płyn w osierdziu czy też nie.

Wszystkie te zjawiska składają się na zespół objawów Meigsa, który wiąże się z występowaniem guzów. Kiedy tylko będziemy mieli do czynienia z powyższymi objawami należy niezwłocznie poddać się leczeniu lekarskiemu. W większości przypadków oznacza to zabieg chirurgiczny, dlatego nie ma co zwlekać.

Autor:

Karol Frankowski

Zobacz również opis choroby: Zespół Meigsa

Objawy uszkodzenia oka energią promienistą

Najczęściej do uszkodzenia oka energią promienistą dochodzi podczas obserwowania zaćmienia słońca oraz opalania się bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Niewidzialne promienie UV mogą poważnie uszkodzić siatkówkę oka, a dokładniej jej część plamkową.... czytaj więcej

Żeńskie hormony i ochrona serca: koniec mitu

Kobiet mniej niż mężczyźni cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale po menopauzie różnica ta się zaciera. A jednak, jak się okazuje, różnica ta wcale nie zależy od hormonów, wbrew powszechnie podzielanemu przekonaniu. Żeńskie hormony nie chronią nas przed incydentami sercowo-naczyniowymi.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy