Jego objętość może dochodzić w skrajnych przypadkach do 20 litrów. Poza znacznym powiększeniem brzucha można tez dostrzec objawy chełbotania. Żeby sprawdzić czy nie mamy podobnych problemów niezbędne jest wykonanie badania USG.
Co ciekawe, wodobrzuszu zwykle nie towarzyszą bóle brzucha, jednak kiedy już się pojawią może dojść do znacznie poważniejszej choroby. Wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza bo możemy mieć do czynienia z spontanicznym bakteryjnym zapaleniem otrzewnej, które grozi śmiercią.
Płyn w nowotworach złośliwych może być spowodowany miejscowego naciekania nowotworu, jego działania na cały organizm (zatorowość płucna, hipoalbuminemia), powikłania radioterapii, niepożądanego działania leku. Ostatnim objawem jaki występuje w ramach zespołu Meigsa jest płyn pojawiający się w osierdziu. Może on być początkiem zapalenia osierdzia, czyli stanu zapalnego blaszek osierdzia, któremu zwykle to towarzyszy.
Płyn gromadzi się pomiędzy blaszkami w miejscu zwanym workiem osierdziowym. Możemy wówczas wyróżnić różne rodzaje zapalenia; ostre, przewlekłe i nawracające. Sprawdzić stan tej części ciała możemy jedynie za pomocą specjalistycznego badania, na przykład RTG. Prześwietlenie idealnie wykazuje czy występuje płyn w osierdziu czy też nie.
Wszystkie te zjawiska składają się na zespół objawów Meigsa, który wiąże się z występowaniem guzów. Kiedy tylko będziemy mieli do czynienia z powyższymi objawami należy niezwłocznie poddać się leczeniu lekarskiemu. W większości przypadków oznacza to zabieg chirurgiczny, dlatego nie ma co zwlekać.
Autor:
Karol Frankowski
Zobacz również opis choroby: Zespół Meigsa
Objawy uszkodzenia oka energią promienistą
Najczęściej do uszkodzenia oka energią promienistą dochodzi podczas obserwowania zaćmienia słońca oraz opalania się bez odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Niewidzialne promienie UV mogą poważnie uszkodzić siatkówkę oka, a dokładniej jej część plamkową.... czytaj więcej
Żeńskie hormony i ochrona serca: koniec mitu
Kobiet mniej niż mężczyźni cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych, ale po menopauzie różnica ta się zaciera. A jednak, jak się okazuje, różnica ta wcale nie zależy od hormonów, wbrew powszechnie podzielanemu przekonaniu. Żeńskie hormony nie chronią nas przed incydentami sercowo-naczyniowymi.... czytaj więcej
Brak komentarzy