Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu antyfosfolipidowego

Zespół antyfosfolipidowy zwany inaczej zespołem Hughesa lub też zespołem antykardiolipinowym jest chorobą autoimmunologiczną, charakteryzującą się współistnieniem autoprzeciwciał antyfosfolipidowych w surowicy krwi oraz zakrzepicy naczyniowej lub określonych powikłań położniczych Zespołem Hughesa nazwany na cześć angielskiego reumatologa Grahama R.V. Hughesa zajmującego się problematyką toczniową.

Zobacz również opis choroby: Zespół antyfosfolipidowy

To niezapalna układowa choroba tkanki łącznej, charakteryzująca się współwystępowaniem zakrzepicy naczyniowej lub powikłań położniczych oraz krążących przeciwciał antyfosfolipidowych. Pomimo przeprowadzenia wielu badań klinicznych dotyczących zespołu antyfosfolipidowego w ciąży, zarówno w Polsce, jak i za granicą, nadal pozostaje kilka niejasnych aspektów związanych z tym problemem.

Typy choroby

Wyróżniamy trzy rodzaje schorzenia. Pierwszy – pierwotny nie jest związany z żadnymi innymi chorobami. Drugi typ zespołu zwany wtórnym występuje w przebiegu innych chorób, zazwyczaj autoimmunologicznych, najczęściej w przypadku tocznia rumieniowatego trzewnego (30-50% przypadków). Trzeci rodzaj, katastrofalny, występuje rzadko. Dochodzi w nim do ostrej równoczesnej niewydolności trzech narządów (przede wszystkim nerek, płuc, centralnego systemu nerwowego i serca) spowodowanej licznymi zakrzepami w małych naczyniach.

Czynnikami wywołującymi mogą być zarówno stres, uraz jak i infekcja. Typ ten występuje częściej u kobiet, średnio około 38. roku życia. Objawy pojawiają się nagle – gorączka, dusznośc, obrzęki obwodowe, zaburzenia świadomości. Wystąpienie takiego stanu bezwzględnie wymaga wezwania karetki i hospitalizacji.

Ryzyko wystąpienia


Kobiety chorują na zespół antyfosfolipidowy dwa razy częściej niż mężczyźni. Od 5-10% osób z populacji generalnej ma we krwi przeciwciała antyfosfolipidowe. Ale roczne ryzyko, że wystąpi u nich zakrzepica wynosi tylko 0-4%. Ryzyko jest zwiększone u osób, u których współwystępują równiż inne choroby autoimmunologiczne.

Rokowania

U 50% kobiet z zespołem antyfosfolipidowym w ciągu 3-10 lat występuje epizod zakrzepowy. U 10% rozwija się toczeń rumieniowaty układowy. W kobiecym układzie rozrodczym zespół antyfosfolipidowy może być przyczyną wielu niepowodzeń położniczych



Zobacz również opis choroby: Zespół antyfosfolipidowy

Badanie krwi może wykryć zespół Downa

Naukowcy mówią, że badanie krwi kobiet w ciąży w kierunku zaburzeń dzieci może być wielkim krokiem dla medycyny. Syndrom Downa można dostrzec z dość dużym prawdopodobieństwem już w krwi matki, pisze amerykański zespół naukowców dla New England Journal of Medicine.... czytaj więcej

Objawy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych

Zakrzepica żył głębokich jest bardzo poważną chorobą i nie można jej ignorować. Związane są z nią bardzo poważne powikłania takie jak, zator tętnicy płucnej i zespół pozakrzepowy. Zator tętnicy płucnej jest ostrym stanem zagrożenia życia, zespół pozakrzepowy prowadzi natomiast do inwalidztwa.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy