Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gestozy: Objawy zatrucia ciążowego

Zarówno podczas zwykłego zatrucia, jak i zatrucia ciążowego nasilają się bóle brzucha oraz mdłości. Pierwszym objawem zwiastującym niepokojące zmiany wynikające z rozwoju gestozy jest pojawienie się nadciśnienia tętniczego. Pojawiają sią także objawy ze strony układu moczowego oraz obrzęki m.in. kończyn

Zobacz również opis choroby: Zatrucie ciążowe - gestoza EPH

Nadciśnienie - pierwszy objaw gestozy

Pierwszym zatrucia ciążowego objawem jest nadciśnienie tętnicze. Charakteryzuje się ono podwyższeniem ciśnienia tętniczego krwi zarówno skurczowego, jak i rozkurczowego. Prawidłowa wartość tego pierwszego powinna wynosić około 120 mmHg, natomiast w trakcie schorzenia wzrasta nawet do 150 mmHg. Ciśnienie rozkurczowe z kolei wynosić powinno 80mmHg i wraz z postępem choroby może przekraczać nawet 100mmHg.

Gestoza a objawy ze strony układu moczowego

Drugim istotnym objawem zatrucia ciążowego jest oddawanie zwiększonej ilości moczu, pomimo spożywania niezmiennej ilości płynów. Z czasem wystąpić może także białkomocz. Polega on na pojawieniu się dużej dawki białka w moczu ze względu na nieprawidłową pracę nerek.

Inne objawy

W trakcie postępu zatrucia ciążowego często występują również obrzęki twarzy, rąk i nóg, a także wzmożone bóle głowy, senność lub zaburzenia widzenia.

Dwuetapowy przebieg gestozy

Rozwój gestozy przebiega w dwóch etapach. Na pierwszy, zwany inaczej stanem przedrzucawkowym, składa się wystąpienie od jednego do trzech objawów równocześnie np. obrzęki, białkomocz, nadciśnienie. Wraz ze wzrostem zaawansowania choroby pojawia się tzw. rzucawka, która objawia się głównie zawrotami głowy, problemami z prawidłowym widzeniem, bezdechem, utratą przytomności, nasilonym bólem w podbrzuszu oraz mdłościami. Skutkiem tego może być utrata płodu, nierzadko również śmiertelne zagrożenie życia samej matki.

Duże niebezpieczeństwo stanowi także nadciśnienie tętnicze krwi. Podwyższone ciśnienie może spowodować nieprawidłowy przepływ krwi m.in. przez łożysko matki, które stanowi główne źródło substancji odżywczych dziecka. Skutkiem tego może być ograniczenie transportu produktów potrzebnych płodowi do poprawnego rozwoju. Zmniejszeniu ulega również dostarczenie dziecku substancji zawierających tlen, czego wynikiem jest nieprawidłowe dotlenienie.

Nieokreślone przyczyny zatrucia ciążowego

Gestoza zwana jest chorobą młodych matek i dotyczy około 10% ciężarnych. Dotyka głównie kobiety, które pierwszy raz spodziewają się dziecka. Często zdarza się, że cierpią na nią również ciężarne, które na ciążę zdecydowały się po 35. roku życia. Przyczyny zatrucia ciążowego nie są do końca określone.

Gestoza następuje w drugiej połowie ciąży, zazwyczaj około 20 tygodnia. Przyczyny jej występowania nie są do końca znane światu medycyny. Oprócz nieodpowiedniej diety specjaliści twierdzą, że duży wpływ na rozwój choroby mają inne dolegliwości np. cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze, przewlekłe choroby nerek lub choroby wątroby. Zatrucie ciążowe może być także spowodowane późnym zajściem w ciążę lub ciążą mnogą. Również podłoże genetyczne, a także komplikacje wynikające z różnic w grupie krwi rodziców zwiększają ryzyko wystąpienia gestozy.

Leczenie gestozy

Kobieta, u której istnieje ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego często wymaga hospitalizacji ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia płodu oraz jej zdrowia. Gestoza może doprowadzić do groźnego i ryzykownego odklejenia się łożyska, uciążliwej niewydolności nerek, a nawet do przedwczesnego porodu, który jest niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i matki. W przypadku zaistnienia jakiegokolwiek zagrożenia dla życia często wykonywane jest cesarskie cięcie.

Ważną rolę odgrywają regularne wizyty u ginekologa. Lekarz powinien wykonać serię badań, które pomogą określić stan zdrowia pacjentki, a następnie zalecić przyjmowanie odpowiednich leków.

Zmiana diety i nawyków

Zmianie powinna także ulec dieta przyszłej matki. Ważne jest, aby ciężarna spożywała potrawy lekkostrawne, z bardzo małą zawartością tłuszczu i soli, za to dużą ilością wapnia. Produkty powinny być bogate w białko np. sery, fasola, chude mięso oraz witaminy, głównie B i C. Do codziennych nawyków trzeba także wprowadzić pomiar ciśnienia oraz kontrolowanie wagi.

Ograniczeniu powinny także ulec wszelakie nawyki oraz czynności, które mogą spowodować jakiekolwiek problemy związane z przepływem krwi w organizmie, np. noszenie niewygodnego obuwia, uciskającego stopy. Istotny jest częsty odpoczynek przede wszystkim w pozycji leżącej z nogami uniesionymi w górę oraz zrezygnowanie z niepotrzebnego wysiłku fizycznego.

Podsumowanie

Każde zatrucie ma ciężki przebieg. Nie inaczej jest w przypadku zatrucia ciążowego. Stanowi ona duże zagrożenie dla życia matki oraz dziecka. Trudno się przed nią ustrzec ze względu na nie do końca zweryfikowane przyczyny występowania. Przyszła matka powinna pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie ginekologa, dzięki którym możliwe jest wcześniejsze wykrycie choroby, zapobiegnięcie jej groźnym skutkom oraz zapewnienie dziecku zdrowego rozwoju.

Autor: Magdalena Misztal

Zobacz również opis choroby: Zatrucie ciążowe - gestoza EPH

Joga lekarstwem na nadciśnienie?

Po analizie badań prowadzonych kilka lat temu, okazuje się, że joga może stać się idealnym rozwiązaniem dla osób z dolegliwościami nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia. Ze względu na brak jednoznaczności w wynikach badań, naukowcy są wciąż sceptycznie nastawieni do wyciągania konkretnych wniosków.... czytaj więcej

Tętnicze nadciśnienie płucne: nowy lek na horyzoncie

Firma Bayer informuje, iż przedłużona próba kliniczna wykazała skuteczność i bezpieczeństwo eksperymentalnego leku w terapii zagrażającej życiu choroby płuc, czyli tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH, pulmonary arterial hypertension).... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy